Galeria

Piknik rodzinny w Stalowej Woli- 18.08.2019 r. Nasze stoisko odwiedził m.in. premier RP Mateusz Morawiecki. My także odwiedziliśmy sąsiednie stoiska.

« 1 z 2 »

X Piknik Historyczno – Militarny w Bliźnie, który odbył się 4 sierpnia 2019 r.

Impreza historyczna WROTA CZASU- DO BRONI, która odbyła się na Zamku Ogrodzieniec w dniach 6-7 lipca 2019. (fot. G.M. oraz zdjęcia autorstwa FotoART – Dawid Janocha).

« 1 z 2 »

W środę 19 czerwca po południu na osiedlu Energetyków w Stalowej Woli odbył się piknik sąsiedzki. GRH Zakłady Południowe oraz MKS Ur zorganizowały na tą okoliczność wystawę wyposażenia wojskowego z okresu II RP oraz broni ostrej. Na boisku przeprowadzono także rzut granatem i strzelanie z karabinu ASG do tarczy. W pikniku uczestniczyli mieszkańcy osiedla, przedstawiciele policji i władz miasta na czele z panem prezydentem Lucjuszem Nadbereżnym i wiceprezydent Renatą Knap. (fot. A. Męcińska, G.Męciński, A. Kulpa)

Rekonstrukcja historyczna w Stalowej Woli pn. „Stalowa wola narodu polskiego”. (fot. Stalowe Miasto, Miasto Stalowa Wola)

XI edycja Militariady w Nowej Dębie.

III Piknik Rodzinny w Zespole Szkół w Zaleszanach. (fot. G. Męciński)

W sobotę 18 maja 2019r. przedstawiciele GRH Zakłady Południowe ze Stalowej Woli wzięli udział w organizowanej w miejscowości Stakčin na Słowacji imprezie pod hasłem „Lude pud Nastasom” (Ludzie spod Nastasu).
Była to kojejna edycja imprezy organizowana przez Gminę Stakčin, podczas której mieszkańcy pogranicza polsko – słowackiego prezentowali swój dorobek artystyczny, kulinarny i rękodzielniczy. W wydarzeniu wzięły też udział działające w regionie pogranicza stowarzyszenia i grupy nieformalne.
W tym roku w parku w centralnej części Stakčina rozbiło się także obozowisko rekonstrukcyjne współorganizowane przez Klub Wojskowej Historii i Strzelecki „Hodošik”. Prezentowały się grupy ze Słowacji, Czech i Polski. Dominowali rekonstruktorzy z I Wojny Światowej w mundurach austrowęgierskich.
Podczas 3- dniowego pobytu w Stakčin, rekonstruktorzy składali kwiaty pod pomnikami ofiar I i II Wojny Światowej oraz na cmentarzu wojskowym. Jako GRH wzięliśmy także udział w konferencji projektu Interreg- Polska- Słowacja oraz zwiedzaliśmy muzeum regionalne.
Udział w imprezie przez GRH Zakłady Południowe był świetną okazją do promowania polskich tradycji wojskowych z okresu międzywojennego i wojny polsko- bolszewickiej oraz nawiązania bliższych kontaktów z partnerami słowackimi.
Zapraszamy do zapoznania się ze zdjęciami z naszego pobytu na Słowacji.
(red. G. Męciński, fot. K. Furman, A. Kulpa, N. Męcińska, G. Męciński)

74 rocznica bitwy pod Kuryłówką. Bitwa stoczona była 7 maja 1945 r. przez oddziały partyzanckie NOW dowodzone przez płk Franciszka Przydiężniaka ps. „Ojciec Jan” z siłami NKWD we wsi Kuryłówka (obecnie woj. podkarpackie). Oddziały NOW odparły ataki Sowietów, po czym wycofały się ze wsi. W odwecie NKWD wymordowało wielu mieszkańców Kuryłówki.

Walki pod Kuryłówką zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, napisem na jednej z tablic.
6 maja 2018 roku odsłonięto we wsi Pomnik Bitwy pod Kuryłówką.

5 maja 2019 prezes MKS Ur Grzegorz Męciński wraz z Lucjanem Małkiem mieli zaszczyt reprezentować MKS Ur i GRH Zakłady Południowe podczas uroczystości upamiętniających 74 rocznicę walk pod Kuryłówką.

(Na zdjęciu z koleżanką i kolegami z GRH Wojciecha Lisa ps. „Mściciel” z Mielca)

Fotorelacja z uroczystości: http://gokkurylowka.pl/…/g…/74-rocznica-bitwy-pod-kurylowka/

Mimo deszczu, obchody 3 Maja w Rozwadowie się odbyły. Choć karabiny były mokre a mundury przemoczone, to po tradycyjnym przemarszu wystawiliśmy wartę przy pomniku Jana III Sobieskiego i zatańczyliśmy chodzonego  Więcej pod linkiem http://stalowemiasto.pl/artykuly/artykuly.php…

Garnizon Nisko podczas obchodów „Dnia Sapera” 26 kwietnia.

W sobotnich 13 kwietnia  zawodach strzeleckich klubów KŻR LOK wystawiliśmy 2 drużyny po 3 osoby. Z całego Podkarpacia wzięło udział 28 drużyn. Konkurencje w kolejności, które miały miejsce to: strzelanie z glocka, rzut granatem oraz pojedynek strzelecki z kbks. Dziękujemy kolegom, którzy reprezentowali dzisiaj MKS Ur. (fot. K. Furman)

Stalowa Wola 3 marca 2019r. – rekonstrukcja historyczna „ZWYCIĘSKI BÓJ”, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. (fot. Eryk Slow, Stalowe Miasto, Marta Męcińska, Katarzyna Furman, Anna Zbrożyna-Tutak).

« 1 z 4 »

Sikorski Model Show w Stalowej Woli. Święto modelarzy ale także pasjonatów historii i broni. GRH Zakłady Południowe po raz kolejny ze swoją ekspozycją.

GRH „Zakłady Południowe” podczas kolejnej akcji zbierania darów dla polskich Kombatantów na Kresach.

Uroczyste wręczenie odznak pamiątkowych GRH „Zakłady Południowe”. (fot. Stalowe Miasto – M. Pietrusiewicz).

« 1 z 2 »

Żywa lekcja historii z GRH Zakłady Południowe w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Grębowie. (fot. źródło)

Obchody 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Stalowej Woli oraz Nisku z udziałem GRH Zakłady Południowe. (Fot. Stalowe Miasto oraz  Niżańskie Info – Piotr Kania).

Sesja zdjęciowa z udziałem GRH „Zakłady Południowe”. (Fot. Magdalena Pietrusiewicz).

30 września GRH „Zakłady Południowe” brała udział w 79 rocznicy Zakończenia Działań Obronnych płk. Zieleniewskiego w Momotach Górnych. (Fot. J.K.)

16 września br. GRH „Zakłady Południowe” brała udział w X edycji widowiska historycznego „Rekonstrukcja Bitew pod Tomaszowem”.

1 września razem z Fundacją Przywróćmy Pamięć uczciliśmy pamięć poległych podczas II Wojny Światowej żołnierzy polskich. (Fot. Stalowe Miasto)

Bogucice k. Bochni- 19.08.2018. Diorama historyczna GRH Zakłady Południowe.

GRH Zakłady Południowe na obchodach Święta Wojska Polskiego w Stalowej Woli. (zdjęcia własne oraz dzięki ZHP)

III Rozwadowski Piknik Militarny (fot. Eryk Slow, J.K., G.J.M.)

« 1 z 3 »

II Stalowowolski Piknik Strzelecki (fot. Eryk Slow, J.K., G.J.M., Tomasz Gotkowski)

« 1 z 4 »

III Festiwal Kultury Historycznej LASOVIANA w Jeżowem

« 1 z 2 »

Noc muzeów z udziałem GRH Zakłady Południowe w Muzeum KEDYW w Stalowej Woli. (Fot. Echo Dnia, Mikołaj Fołta, Stalowe Miasto)

18 maja 2018, GRH Zakłady Południowe uczestniczyły w obchodach 74. rocznicy likwidacji Kedywu AK Obwodu Nisko – Stalowa Wola.
(Fot. Eryk Słowikowski oraz Mikołaj Fołta)

Święto Konstytucji 3 Maja w Stalowej Woli. (Fot. Andrzej Tomczyk)

GRH „Zakłady Południowe” na obchodach „Dnia Sapera” – Święta 16 Tczewskiego Batalionu Sapera oraz Wojsk Inżynieryjnych. (Fot. Eryk Słowikowski)

« 1 z 2 »

Dni Otwarte Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego w Stalowej Woli.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Inscenizacja historyczna pt. „1939 ZDRADZIECKI PAKT”
źródła zdjęć: link  link

« 1 z 2 »

Dzień Myśli Braterskiej w Stalowej Woli. Na zaproszenie harcerzy z hufca ZHP ze Stalowej Woli braliśmy udział w tych uroczystych chwilach.

102 urodziny mjr. Marii Mireckiej-Loryś. Delegacja MKS Ur złożyła życzenia i wręczyła kwiaty jubilatce. (fot. stalowemiasto). Więcej pod linkiem http://stalowemiasto.pl/artykuly/artykuly.php

W sobotę 20 stycznia GRH Zakłady Południowe uczestniczyła w VI Sikorski Model Show w Stalowej Woli.

Klubowy opłatek

Zbiórka darów w Stalowej Woli dla Polaków na Kresach. Oprócz GRH Zakłady Południowe i MKS Ur w zbiórce wzięły udział: Fundacja Przywróćmy Pamięć, SRH Partyzant, Fundacja KEDYW.

Uroczysta promocja książki Romana Niwierskiego „Katyń-prawda i zakłamanie”

Dzień Niepodległości oraz V Ognisko Patriotyzmu z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Jesienne Zawody Czarnoprochowe -Nowa Dęba.